Zamyšlení nad slušňásky

Autor: Admin (mailto:admin@tulaci.org), Téma: Zápis
Vydáno dne 15. 11. 1992 (1717 přečtení)




Kvůli různým změnám v oddílu, tedy zavedení rádců na dvou úrovních - oddílový a družinový - bylo třeba vysvětlit podrobněji některé principy slušňásků.

    Nyní se zavedením pravomoc rádcům odebírat slušňásky a dávat návrhy na udělování, je vše pestřejší. Dosud odebíral a uděloval slušňásky vedoucí členům a oni jemu. To bylo vše. Jiná kombinace neexistovala. Teď je to pestřejší, protože vedoucí může udělovat a odebírat slušňásky ve více skupinách. Celkem si můžeme celý oddíl rozdělit do následujících skupin:

1. skupina – vedoucí
2. skupina – oddílový rádce
3. skupina – družinoví rádcové
4. skupina – ostatní členové oddílu

     Odebírání a udělování slušňásků lze nyní vyjádřit tímto schématem:



     Jednoduše řečeno skupina 1 může odebrat slušňáska libovolně kterékoliv skupině a též může slušňáska libovolné skupině udělit. Skupinu 1 tvoří všichni vedoucí oddílu, v současné době tedy pouze já sám. Dokud byl v oddílu Kamzík, patřil i on do této skupiny. Rovněž kterákoliv skupina může odebrat nebo udělit slušňjáska skupině číslo 1. Při tom pro udělení slušňáska je třeba souhlas nadpoloviční většiny členů oddílu přítomných na akci, nejméně však dvou členů.

     Skupina 2 je na tom podobně. Může odebírat slušňásky všem ostatním skupinám. Jí může udělovat slušňásky skupina 1 a to z iniciativy vlastní nebo na návrhy skupin 3 a 4.

     Skupina 3 může odebírat slušňásky skupinám 1 a 2 bez omezení, ze skupiny 4 však pouze v rámci své družiny. Udělovat slušňásky může skupině 1 a může dávat návrhy na udělení slušňásků pro skupiny 2 a členy své družiny v rámci skupiny 4.

     Skupina 4 může odebírat slušňásky skupině 1 a 2 a skupině 3 v rámci své družiny. Udělovat slušňásky může skupině 1 a dávat návrhy na udělení slušňásků může skupině 2 a skupině 3 v rámci své družiny.

     Skupinu 2 tvoří v současné době Golem, skupinu 3 Časomíra a Ingoust. Skupinu 4 tvoří zbylí členové oddílu. Ve schématu jsou pro jednoduchost vyobrazeni pouze čtyři.

     O rozhodnutí udělení slušňásků skupinám 2 až 4 rozhoduje skupina 1, tedy vedoucí. Ten jediný též může udělovat žluté a červené karty. Rádcové, tedy skupiny 2 a 3, mohou dávat návrhy na udělování karet směrem dolů.

     Při rozhodování o udělení slušňáska skupině č. 1 rozhodují vždy přítomní členové oddílu na návrh kohokoliv ze skupin 2 až 4. Odebrat slušňáska může kdokoliv z těchto skupin individuálně. Z následujícího dále vyplývá, že si vzájemně nevybírají slušňásky rádcové družin (skupina 3) ani vedoucí, kdyby jich bylo v oddílu víc (skupina 1) a ani si je vzájemně neudělují, respektive si nedávají návrhy na jejich udělení.

     To je tedy stránka technická a teď zamyšlení nad tím, za co slušňáska udělovat a za co odebírat. Slušňásky odebíráme za sprostá slova a nadávky. Do toho se nebudou zahrnovat nadávky spíše žertovně myšlené žertem v průběhu hry. Rovněž se povoluje sebekritika, není-li při ní používáno slov sprostých. Slova jako blbec, pako, pitomec a debil nejsou sama o sobě sprostá, jsou to pouhé nadávky. Pokud je někdo použije ve vztahu ke své vlastní osobě nebo neadresně, ale v odůvodněném případě (např. rádce řekne: „Které prase tady nechalo ty papírky“), není to důvod k odebrání slušňáska. Nadávky, které jsou sprosté, např. jisté části těla, se nesmí používat vůbec, ani vůči vlastní osobě.

     Nutno je také posuzovat vhodnost výroku. Jinak bude třeba posuzovat stejný výrok řečený rádci či vedoucímu při hře a jinak třeba při úklidu či jiné práci, kterou rádce či vedoucí organizují. V případě, že nejde o hru, může být výrok posuzován jako drzost a za tu je možno také odebrat slušňáska. Slušňáska je možno odebrat za nekázaň (pouze vyšší nižšímu), ale i za nevhodné chování prakticky všeho druhu- přechod na červenou přejití přes koleje v místě, kde je podchod (to už je ale spíše na kartu) a podobně.

     Náročnější je to ale s udělováním slušňásků. To, že například vedoucím se slušňásky více berou než udělují, je stará známá věc. Dokud byl v oddíle jako vedoucí Kamzík, tak ten si o slušňáska prostě řekl. To ale není správné. Kdysi jsem se na toto téma bavil s Vlkem, což je vedoucí oddílu Vlčata, od kterých jsme nápad se slušňásky převzali. Při tom jsem si například uvědomil, že na lesní brigádě 11. až 13. 10. 91 jsme pracovali společně ve třech – Golem, Ingoust a já. Udělali jsem velký kus práce a tak jsme udělil Golemovi a Ingoustovi po 1 slušňásku. Tenkrát mohli oni mě udělit slušňáska taky. Neudělali to, teď už je to promlčeno. Ale byla by to jedna z vhodných příležitostí, které se ne vždy dají tak přesně určit. Těžko přesně rozlišit povinnosti vedoucího od toho, co dělá navíc, když vlastně veškerou svoji činnost vykonává ze svého vlastního zájmu, aniž by z toho cokoli měl mimo vlastního uspokojení z dobré práce pro oddíl (pokud zrovna dobrá je). Jistě je hloupost udělovat vedoucímu slušňáska za uspořádání výletu, kterých je za rok mnoho. Rovněž atmosféru výletu určuje celý oddíl a ne vedoucí sám. Takže ono těch příležitostí asi opravdu mnoho není.

     Rádcové by ve svých družinách neměli být ani příliš přísní ani příliš štědří. A to platí i v bodování chování na družinových schůzkách. Moc přísný rádce se nestane členům družiny kamarádem, má moc velký odstup a členové družiny před ním začnou mít tajnosti. Nefunguje potom funkce rádce jako prostředník vedoucí – člen. V neposlední řadě má družina moc málo bodů za chování.

     Opačný extrém není taky dobrý. Družina je na tom sice v bodování ze začátku dobře, ale členové si zvyknou na přílišnou tolerancia potom narazí ve styku s vedoucím nebo oddílovým rádcem. A nakonec pak samotný rádce, který si takhle družinu pustí příliš k tělu, bude mít problémy ji ukáznit.

     V kterých případech dává rádce návrh na udělení žluté karty na toto udělení je prakticky stoprocentní? Je to v případě odmítnutí odevzdat slušňáska. Pokud se provinilec nemá k tomu, slušňáska odevzdat, oznámí mu odběratel (rádce nebo vedoucí), že neodevzdá-li jej do minuty, dostane žlutou kartu. Provinilec musí buď odevzdat do minuty slušňáska nebo začít dělat kliky nebo dřepy. Minuta se ale neuplatňuje v případech, kdy provinilec neodmítne odevzdat slušňáska a jde si pro něj, ale má jej v takové vzdálenosti, že jej nemůže do minuty přinést nebo nemá slušňáska u sebe a chce dělat dřepy či kliky, ale není-li to do minuty možné, např. v přeplněném dopravním prostředku, na loďce nebo když spěcháme na vlak či autobus. V tom případě se odloží odevzdání slušňáska nebo dělání dřepů či kliků na nejbližší vhodný okamžik.

     Vyžádání slušňáska se ale děje bezprostředně po přestupku a odběratel je povinen vysvětlit provinilci, za co mu slušňáska odebírá, pokud ten to neví a zeptá se. Slušňásek by se zásadně měl vyžadovat způsobem slušným, bez nadřazenosti a povýšenosti.

     Opakovat to, že odebrané slušňásky jsou do oddílu do banku slušňásků, je doufám zbytečné. Slušňásek se tedy nestává majetkem toho, kdo jej odebral. Bank slušňásků je u vedoucího oddílu.

     Slušňásek může být proveden pouze za nezištně provedený čin. Pokud se dotyčný člen předem zeptá, zda mu za udělanou práci bude udělen slušňásek, udělen mu být nemůže, protože slušňásek není platidlo.

     Žlutá karta se také uděluje za úmyslné poškození slušňáska. Kdysi totiž někteří jedinci, kterým byl sebrán slušňásek jeje před odevzdáním ze vzteku zmuchlali do kuličky a odevzdali v kuličce. Za to je žlutá karta. Takovýto slušňásek je už pak znehodnocen. Vždyť si představte, co asi by si pomyslel nováček v oddílu, který by takto zmačkaný slušňásek dostal při svém vstupu v základu deseti slušňásků.

     Zcela nad tím vším stojí udělování slušňásků při výročích oddílu. Takto udělený slušňásek dostávají všechny skupiny. Maximálně lze udělit takovýmto způsobem najednou tři slušňásky. V oddílu jsme udělovali po dvou slušňáscích při šestém výročí oddílu, které bylo 3. 4. 1991. Další výročí budeme slavit po 10 letech a to bude výročí pěkně kulaté. Ještě si na něj ale dva a půl roku počkáme. Toto výročí vyhlašuje vedoucí oddílu (má-li své zletilé zástupce, tak o počtu slušňásků udělených při těchto výročích rozhodují spolu). Je to tedy jediný způsob, kdy může vedoucí udělit takovýmto způsobem vlastně i sobě. Tohoto slušňáska mu ale nelze upřít. vzhledem k tomu, že je ve většině případů jediným pamětníkem založení oddílu, takže si ty slušňásky svým způsobem zaslouží nejvíc. Ostatně není třeba mít obavy, že by tak vedoucí získal příliš slušňásků. Výročí šestileté bylo výjimečné, bylo krátce po zavedení slušňásků. Nyní se již budou slavit pouze výročí kulaté, tj. končící nulou nebo pětkou.

     3. 4. 1995 k 10ti letům budeme udělovat tři slušňásky a k 15ti letům 3. 4. 2000 dva. Na takto uděleného slušňáska mají nárok ti, kdo jsou do tohoto data v oddílu nebo ti, kdo k tomuto dni do oddílu vstoupí. Nováčci, kteří přijdou byť jediný dne po výročí, už na udělení těchto slušňásků nemají nárok.

     Tyto mé úvahy neobsahují základní pravidla kolem udělování a odebírání slušňásků, které by měly být všem členům oddílu již známy. Ostatně v informacích oddílu, které dostávají nováčci, jsou tato pravidla uvedena dosti podrobně. A tak bych jen doplnil, že každá dospělá osoba, která mi pomáhá s vedením akce, má právo odebírat slušňásky stejně jako 1. skupina tedy vedoucí. Takže například v letošních Řevnicích mohl klidně vybírat slušňásky Ruďásek, v Příchovicích zase Krab. Nic na tom nemění fakt, že tito lidé sami slušňásky nemají.